LIFESTYLE

Chitit pe Golden League și cu gândul la iubita din Columbia

Naționala masculină a României s-a calificat fără emoții în Final Four-ul Silver League după o victorie clară contra Albaniei, scor 3-0. Voleibaliștii au fost inspirați de victoria obținută cu o seară înainte de naționalei de fotbal contra Finlandei. „Chiar m-am uitat la meci cu colegul meu de cameră, m-am bucurat foarte mult că au câștigat. Mă bucur foarte mult că România începe să câștige la orice sport”, spune Adrian Aciobăniței, component al naționalei de volei a României.

Obiectivul la turneul final al Silver League e stabilit: românii vor să câștige competiția și să promoveze în Golden League, performanță recompensată de Confederația Europeană cu 50.000 de euro.

„Cu siguranță mergem acolo să câștigăm. Ne dorim foarte mult să ne calificăm în Golden League”, anunță și Sergiu Stancu, selecționerul naționalei de volei a României.

Jucător la Chaumont, în campionatul medaliatei olimpice cu aur, Franța, Adi Aciobăniței așteaptă cu nerăbdare vacanța. El va zbura 10.000 de kilometri, până în Columbia, unde e iubita lui, Amanda, care este și ea jucătoare de volei. E rândul lui să îi întoarcă vizita frumoasei sud-americance.

„Mi-am propus să merg în vacanță în Columbia pentru 7 zile, la prietena mea. A fost și ea în România, a fost la mine acasă, mi-a întâlnit părinții, acum e ocazia mea să-i întâlnesc familia”, mărturisește voleibalistul tricolor.