LIFESTYLE

Discul norocos care l-a dus pe locul al patrulea în lume şi la J.O. de la Tokyo! Alin Firfirică a făcut cea mai inspirată schimbare chiar în finala Campionatelor Mondiale de atletism de la Doha

Aflat la prima participare din carieră la Campionatele Mondiale de seniori, Alin Firfirică a încheiat competitia de la Doha pe locul al patrulea, cu o aruncare de 66,46m, la doar 35 cm distanță de medalia de bronz. E cea mai bună clasare românească la Campionatele Mondiale de Atletism din ultimii 10 ani, iar sportivul este convins că asta se datorează…inspiraţiei!

Ultimele concursuri le-am făcut cu un singur disc, roșu, cu care mi-am realizat și recordul personal. La a treia aruncare din finală am zis să fac o schimbare. Îl voi lua și la Tokyo, dar sper să n-am probleme la aeroport. Ultima dată l-am luat în bagajul de cală și a trebuit să aștept jumătate de oră ca să-și dea seama că este un disc, nu o bombă și pot să trec cu el.”, a mărturisit Alin Firfirică.

Citeşte şi: TRUC genial! Ce se întâmplă dacă pui o MONEDĂ DE 5 BANI în vaza cu flori

Vrea medalie de aur la Tokyo

Ultima medalie la Campionatele Mondiale a fost obținută de Nicoleta Grasu, în 2009,la Berlin, bronz în aceeași probă de aruncare a discului. Firfirică nu a luat medalie, dar a fost acolo, atât de aproape. „Am făcut tot ce-am putut și sunt mândru de asta, e cea mai bună performanță din ultimiii 10 ani. Cel mai mult mi-a plăcut că acest lucru mi l-a spus tatăl meu: “ia uite ce ai realizat”. Nu mi-a venit să cred.”, a spus atletul.

Performanţa obținută la Campionatele Mondiale de la Doha îi dă încredere că poate cuceri aurul olimpic la Tokyo, la chiar prima participare la Jocurile Olimpice.

Până acum voiam să mă întorc de la Tokyo cu o medalie, acum chiar consider că pot să mă întorc cu cea mai valoroasă medalie de acolo. Concurez cu oameni, nu cu roboți. Dacă ei pot, eu de ce n-aș putea?”, a încheiat Alin Firfirică, plin de optimism.

Obiectivul propus este însă mai mult decât îndrăzneţ. Şi asta dacă ne gândim că singura medalie de aur la Jocurile Olimpice, în proba de aruncare a discului, a fost cucerită de Lia Manoliu, în 1968, la ediția de la Mexico City. Ultima medalie olimpică în această probă a fost obtinută de Florența Crăciunescu, bronz la ediția de la Los Angeles, în 1984.